Wypadki drogowe zdarzają się każdego dnia. Przyczyną groźnych w skutkach kolizji może być zły stan techniczny samochodów, zbyt brawurowa jazda, zmęczenie kierowców czy niekorzystne warunki pogodowe. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, jednak warto zadbać, aby bezpieczeństwo za kierownicą tira było jak największe. Jak to zrobić?

Ciężarówka pod kontrolą

Wszelkie niepokojące objawy, jak np. nierówna praca silnika czy utrata mocy, powinny być skonsultowane z mechanikiem. Niesprawne amortyzatory tir lub źle działający siłownik hamulcowy spowodować mogą utratę panowania nad ciężarówką podczas jazdy. Oczywiście nie trzeba wyjaśniać, że taka sytuacja niesie zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko kierowcy tira, ale również innych uczestników ruchu drogowego, którzy znajdą się w pobliżu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby opiekę nad flotą samochodów ciężarowych należących do firmy transportowej powierzyć sprawdzonemu fachowcowi.

Wyposażenie dodatkowe

Wielu kierowców samochodów ciężarowych decyduje się na elementy dodatkowe, które zmieniają wygląd tira i nadają mu nowego charakteru. Wśród nich wymienić można m. in. reflektory do ciężarówek, które nie tylko stanowią efekt wizualny, ale też są niezwykle praktyczne. Dodatkowe światła o dalekim zasięgu sprawdzają się zwłaszcza w sytuacji, kiedy trasa pokonywana jest po zmroku, co wcale nie należy do rzadkości. Mocne światło sprawia, że kierowca jest w stanie znacznie wcześniej zauważyć przeszkodę na drodze, co daje mu więcej czasu na reakcję, czyli bezpieczne wyhamowanie albo ominięcie jej.

Wypoczęty kierowca

Kierowca samochodu ciężarowego każdego dnia spędza za kierownicą kilka, a niekiedy nawet kilkanaście godzin, co z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie. Zmęczenie i uczucie senności są nie mniej groźne od niesprawnego tira, a zaśnięcie podczas jazdy niestety nie należy do rzadkości. Przestrzeganie obowiązkowych pauz i zatrzymywanie się na postoje jest więc niezwykle ważne, a odpoczynku nie należy lekceważyć – od tego nierzadko zależy ludzkie zdrowie, a nawet życie.