Ciężarówki wykorzystywane do transportu towarów mogą po pełnym załadunku ważyć nawet kilkadziesiąt ton. Aby rozpędzić tak duży ciężar konieczne jest więc montowanie w nich odpowiednio mocnych silników. Nie mniej ważne są hamulce, które będą w stanie wyhamować bezpiecznie ciężkiego tira.

Hamulce do zadań specjalnych

Kiedyś w samochodach ciężarowych wykorzystywano hamulce hydrauliczne bądź mechaniczne. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się jednak tiry o większej wadze, które dodatkowo potrafiły osiągać większe prędkości. Wraz z upływem czasu okazało się więc, że stosowane dotychczas rozwiązania nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa kierowcom ciężarówek, a pośrednio również osobom poruszającym się innymi pojazdami. Właśnie dlatego w tirach zaczęto montować pneumatyczne układy hamulcowe podzielone na oddzielne dla każdej osi obwody, aby zwiększyć ich skuteczność. Jeśli zajdzie taka potrzeba, kierowca ciężarówki może skorzystać też z hamulca górskiego. Jego uruchomienie powoduje zamknięcie dopływu paliwa i zamknięcie kolektora wydechowego, co w efekcie wyhamowuje samochód. Podczas pokonywania wzniesień o dużym stopniu nachylenia sprawdzają się też retardery. Są to zwalniacze powodujące zwolnienie obrotów wału napędowego, dzięki czemu możliwie jest utrzymanie stałej i bezpiecznej prędkości nawet w górzystym terenie.

Regularny serwis

Sprawdzanie stanu technicznego samochodów ciężarowych należących do floty firmy transportowej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i przewożonego ładunku, a ponadto znacznie ogranicza ryzyko groźnych kolizji na drodze. Układ hamulcowy w tirach zasługuje z pewnością na szczególną uwagę, ponieważ pracuje często, a jego zadaniem jest wyhamowanie ogromnego ciężaru. Sprawne siłowniki hamulcowe i inne elementy układu to najlepsza gwarancja, że kierowca w awaryjnej sytuacji zdoła zatrzymać ciężarówkę, aby uniknąć groźnych sytuacji. Regularne kontrolowanie całego układu, a w razie potrzeby również wymiana niektórych części, jest więc koniecznością.